Poradňa : Ktorý mobilný terminál je pre Vás ten správny

Dátové mobilné terminály, PDA a mobilné čítačky čiarových kódov

Hľadáte vhodný terminál či mobilnú čítačku pre zber a prenos dát? Na trhu existuje široká ponuka mobilných terminálov, PDA a tabletov pre mobilný zber dát a čítanie čiarových kódov. Zorientovať sa v ponuke najmodernejších technológii nie je vždy jednoduché.  V tomto článku sme pripravili prehľad možných variantov mobilných zariadení a dostupných technológií.

Ako vybrať vhodný mobilný terminál?

Mobilné dátové terminály pre zber dát sú mobilné počítače s operačným systémom Android, Windows CE , Windows Mobile prípadne DOS s pamäťou pre spúšťanie aplikácií a uchovávanie získaných dát . Pre snímanie dát môžu byť vybavené snímačom čiarového kódu ( laserový , CCD , ceruzka ) , snímačom RFID či snímačom magnetických kariet . Napájací akumulátor umožňuje prevádzku rádovo hodín až desiatok hodín .

Mobilné terminály sa dodávajú v prevedení pre on-line komunikáciu s rádiovým prenosom dát alebo v dávkovom offline prevedení, kedy dáta sú ukladané do vlastnej pamäte a potom môžu byť prenesené do / z PC pomocou sériového/USB/ethernetového rozhrania . Pre prenos dát možno použiť komunikačnú jednotku, ktorá slúži aj pre dobíjanie akumulátorov alebo priamo pomocou káblového prepojenia medzi terminálom a PC či iným zariadením.

Dávkové terminály sú vhodné pre aplikácie mobilného zberu dát , kde objem dát a nároky na aktuálnosť dát či zdieľanie dát s ostatnými užívateľmi nevyžadujú on-line prevádzku. Typickými aplikáciami sú zber dát pri odčítaní plynomerov / vodomerov / elektromerov, mobilný predaj z vozidla , sledovanie zásielok v prepravných a kuriérskych spoločnostiach.

Bezdrôtové rádiofrekvenčné WIFI terminály sú určené pre aplikácie , kedy je vyžadovaná on-line konektivita s aplikáciou na serveri . Typickými aplikáciami sú riadenie skladov či sledovanie toku výrobkov vo výrobnom procese .

Mobilné terminály nájdete v našej ponuke.

Priemyselné PDA, EDA mobilné počítače


Odolné mobilné terminály typu PDA (Personal Digital Assistant), EDA (Enterprise Digital Assistant) alebo Smartphone sú určené predovšetkým pre pracovníkov v teréne pri doručovaní zásielok, zber dát, kontrola a vykonávanie servisných funkcií, odčítania vodomerov či plynomerov, v pohostinstve, maloobchode ale aj v zdravotníctve atď.

Charakteristickou vlastnosťou PDA / EDA mobilných zariadení, v porovnaní s "klasickými" mobilnými terminálmi, je veľký prehľadný farebný dotykový displej. K bežnej funkcionalite patrí komunikácia pomocou 3.5G alebo WiFi, ďalej integrovaná čítačka čiarových kódov prípadne fotoaparát, GPS. Nespornou výhodou oproti klasickým PDA zariadením je ich odolný a robustný dizajn.

Čo sa týka voľby operačného systému. V portfóliu máme PDA zariadenia a mobilné terminály s OS Windows Mobile, Windows CE, ako aj v poslednej dobe veľmi obľúbeným Androidom. OS Android poskytuje efektívne nástroje pre vývojárov a zároveň koncovým užívateľom prináša inovatívne užívateľsky prívetivé prostredie a prístup k rozsiahlej databáze aplikácií.

PDA terminály nájdete v našej ponuke.

RFID mobilný terminál


RFID mobilné terminály sú odolné a kompaktné zariadenie , ktoré poskytujú bezkontaktnú automatickú identifikáciu pomocou RFID HF ( 13,56 MHz ) alebo UHF ( 868 MHz ) technológie . Mobilné RFID UHF čítačky umožňujú čítanie RFID tagov aj zápis dát až do vzdialenosti niekoľko metrov , RFID HF čítačky sa využívajú pre čítanie a zápis na krátku vzdialenosť, typicky niekoľko centimetrov .

Ako súčasť vybavenia terminálu možno zvoliť 1D / 2D čítačku čiarových kódov , komunikáciu pomocou WiFi , Bluetooth , USB , RS232, výnimkou nie je ani GSM – 3G/4G komunikácia či GPS lokalizácia.

RFID terminály nájdete v našej ponuke.

Odolné tablety a priemyslové PC

Odolné priemyselné tablety sú určené predovšetkým pre podnikové nasadenie . Oproti bežným tabletom vynikajú odolnejšou konštrukciou, ktorá zaručuje ochranu pred pádmi . Sú vybavené ochranným sklom Gorilla Glass, ktoré chráni displej pred poškodením. Ku zberu dát je možné využiť vstavaný fotoaparát alebo externý snímač čiarových kódov pripojený cez Bluetooth . Tablety ponúka užívateľovi všetku funkcionalitu , ktorú na cestách potrebuje , tzn. dostatočný výkon , WiFi , Bluetooth, 3G/4G , GPS, výkonnú batériu atď..