Poradňa : Ako vybrať správnu čítačku čiarového kódu

Výber vhodnej čítačky bezpochyby ovplyvní správny, rýchly a plynulý chod a životnosť Vašej aplikácie. Preto už pred výberom čítačky odporúčame venovať maximálnu pozornosť dôležitým parametrom ovplyvňujúce správne čítanie čiarových kódov, nárokom na komunikáciu, odolnosť snímačov, ergonómiu a pohodlnú prácu s čítačkou.

Čítačky a snímače čiarových kódov

Snímače čiarových kódov zabezpečujú korektné prečítanie čiarového kódu a odovzdanie dát. Podľa princípu čítania sa rozpoznávajú čítacie perá, snímače s linear imagerom, 2D imagerom a laserové snímače. Snímače môžu byť s dekodérom alebo bez dekodéra. Prevedenie s dekodérom čiarového kódu sa dodáva buď so sériovým rozhraním RS232, s USB rozhraním alebo v prevedení emulátora klávesnice PS2, kedy sa dekodér zaradí medzi klávesnicu a PC a zariadenie sa chová ako by boli snímané dáta vložené z klávesnice. Výhodou tohto riešenia je, rovnako ako pri pripojení cez USB, že nie je potrebné žiadne úpravy v softvéri.

Ako vyberať snímače čiarových kódov

Pred výberom snímačov čiarových kódov je vhodné si stanoviť, pre aké aplikácie, aké typy čiarových kódov, v akom prostredí a s akou dennou záťažou budete snímače používať. Pre niektoré aplikácie nemusí byť použitie čiarových kódov reálne (náročné prostredie, časté umývanie, vysoká teplota, veľmi malá čítacia plocha apod.) A bude vhodnejšie použitie inej technológie, RFID UHF / HF a pod.

Rozdiely medzi jednotlivými druhmi snímačov a čítačiek čiarového kódu

1D snímače čiarových kódov sú určené pre čítanie bežných lineárnych čiarových kódov (EAN, Code 128, Code 39, 2z5 ...). Niektoré modely je možné tiež využiť pre čítanie kódov PDF-417 či Micro PDF. K dispozícii sú v prevedení s linear imagerom alebo s laserovým lúčom. Výkonné modely laserových snímačov dokážu prečítať čiarový kód aj na vzdialenosť niekoľkých metrov.

2D imager - tieto snímače sú schopné čítať 2D kód (PDF-417, Mikro PDF, Datamatrix, QR Code, Aztec Code, MaxiCode, ...), ktorý umožňuje uloženie veľkého množstva informácií do podstatne menšej plochy, ako u lineárneho čiarového kódu.


Ručné snímače čiarových kódov

Ručné snímače umožňujú vďaka svojej ergonomickej konštrukcii a nízkej hmotnosti veľmi jednoduchú a rýchlu prácu. Sú ideálne napr. Pre maloobchodné aplikácie, inventúry, poštové aplikácie, štátnu správu rovnako ako aj pre kancelárske využitie, evidenciu majetku, využitie v zdravotníctve apod. Štandardne dokážu čítať bežné typy čiarových kódov aj PDF-417 či Mikro PDF kódy.

Ručné čítacky čiarových kódov nájdete v našej ponuke.

Bezdrôtové snímače čiarových kódov

Vďaka nízkej hmotnosti snímača, dlhej výdrži batérie a rádiovým dosahom 10 - 12 metrov dokážete omnoho rýchlejšie a efektívnejšie vykonávať operácie pri práci s čiarovým kódom. Čítačky sú ideálne napr. pre maloobchodné aplikácie, inventúry, kontrolu cien, doplňovanie tovaru, rovnako ako aj pre kancelárske využitie, evidenciu majetku,v prepravných službách, využitie v zdravotníctve a pod. S potrebou snímania mimo pracoviska s počítačom. Štandardne dokážu čítať bežné typy čiarových kódov aj PDF-417 či Mikro PDF kódy respektíve 2D kódy.

Bezdrôtové čítacky čiarových kódov nájdete v našej ponuke.

Pokladničné čítačky čiarového kódu

Horizontálne snímače čiarových kódov so všesmerovým laserovým snímaním umožňujú rýchle a presné skenovanie a sú ideálnym riešením pre lekárne, obchody s potravinami či obchodné domy.

Vertikálne snímače čiarových kódov sa vyznačujú malými rozmermi, všesmerovou charakteristikou čítania a vysoku výkonnosťou. Sú ideálne pre aplikácie v maloobchodných predajniach alebo ľahkom priemysle.

Pokladničné čítacky čiarových kódov nájdete v našej ponuke.

Priemyselné snímače čiarových kódov


Priemyselné čítačky čiarových kódov sú vhodné do náročných podmienok a priemyselného prostredia. Štandardne majú konštrukciu odolnú proti pádom, krytie IP65, odolnosť proti prachu, vode a dokážu spoľahlivo pracovať v rozmedzí teplôt od -30 do + 50 ° C. Tieto parametre ich určujú pre prácu v náročných podmienkach zlievarní, prašných podmienkach ako je napríklad spracovanie dreva aj pre vonkajšie nasadenie. Majú veľmi dobré čítacie vlastnosti od 1cm až do niekoľko metrov. Sú uspôsobené na to, aby aj v náročných podmienkach dokázali spoľahlivo čítať 1D aj 2D čiarové kódy. Niektoré rady snímačov sú vybavené špeciálnou technológiou pre snímanie poškodených alebo zle vytlačených čiarových kódov na bežné vzdialenosti.

Priemyselné čítacky čiarových kódov nájdete v našej ponuke.